× Turnaj pasy Návštěvníci Organizace Historie Multimedia Kontakty
Rusko vyhrálo 39. ročník PBT
04.10.2020 | Redakce | Týmy a zápasy

Rusko vyhrálo 39. ročník PBT

Ruská reprezentace otočila nepříznivý vývoj finálového utkání s Českem a získala premiérové prvenství na PBT.

Sobotní dramatické finále mezi Českem a Ruskem úspěšně zakončilo letošní 39. ročník Pražského baseballového týdne.

Po napínavé koncovce utkání, které musela rozhodnout až nastavená směna, se nakonec radovala ruská reprezentace. Výhra 9:5 jí zajistila premiérové prvenství na tomto turnaji.

Češi přitom začali zápas dobře. Jan Novák na nadhozu dokázal společně s obranou odolat útočným snahám ruských pálkařů a čisté konto společně udrželi až do 8.směny. „S výkonem jsem byl spokojený a zároveň překvapený. Sezóna mi přeci jen před pár týdny skončila, takže jsem neměl takovou intenzivní přípravu. Soupeř byl na pálce živý, bavilo mě to, zápas měl dobré tempo. Házelo se mi dobře,“ okomentoval svůj výkon Novák. Pro první bod domácího týmu doběhl Jakub Malík po sebeobětovacím odpalu Marka Minaříka ve 2.směně. Slibný náskok 4:0 získala česká reprezentace v 5.inningu. Ruští baseballisté se dostali do hry po střídání nadhozu na české straně. Boris Bokaj nezačal nejlépe a ruští pálkaři potrestali všechny drobné chyby jak na nadhozu, tak v obraně. Výsledkem bylo otočení skóre na 5:4 a těžký úkol pro české hráče do koncovky utkání. Bokaje vystřídal Filip Čapka a osmou i devátou směnu zvládl bez obdrženého bodu. Dohrávka deváté směny byla opravdu infarktová, Češi obsadili mety, ale nakonec z tlaku vytěžili pouze srovnání stavu na 5:5. Zápas se tak posunul do nastavení. Tie-break, ve kterém oba týmy začínají s běžci na první a druhé metě, bohužel českým hráčům nevyšel. Po třímetovému odpalu Juniora Luise Valienta a sérii nepřesností v obraně inkasovali čtyři body, na které už nedokázali odpovědět. „Ruští nadhazovači předvedli skvělé výkony, bylo jasné, že jednoduché to nebude. Udělali jsme nějaké chyby a čtyři body v extra inningu už se špatně dotahují,“ přemítal po zápase Novák. Nadhazovače soupeře chválil také asistent trenéra Griffina Petr Baroch: „Byl jsem mile překvapen hráči, kteří proti nám ve finále házeli, bylo těžké se proti nim prosadit. My jsme navíc udělali pár chyb v běhu na metách, což nakonec rozhodlo o naší porážce. Pro nás, jako trenéry pak bylo skvělé, že jsme mohli dát šanci mladým hráčům a vidět je v zápasovém vytížení.“

Rusko tak mohlo oslavit zisk poháru a zlatých medailí. Češi prodloužili čekání na vítězství, které získali naposledy v roce 2015.

Nejlepším pálkařem turnaje byl vyhlášen Marek Chlup (Česko), nejlepším nadhazovačem Konstantin Porkhnun (Rusko) a nejužitečnějším hráčem Junior Valiente (Rusko).

Do bojů o bronzové medaile se v sobotu zapojil také reprezentační tým ČR U18 a vedl si nadmíru dobře. Nejdříve porazil několikanásobné vítěze celého turnaje, Interntional Stars 11:8 a v následujícím souboji si poradil rovněž s výběrem Prague Selection. Obsadil tak konečné 3. místo v turnaji. „Byl to dobrý den, nadhazovači házeli, co měli, neskutečně jsme pálili a v poli jsme zahráli co se dalo. Získali jsem hodně nových zkušeností,“ pochvaloval si vydařené zápasy hráč Hrochů Brno Tomáš Říčný.

Krátce

4.10.2020

Nejlepší nadhazovač

Denis Leonov (Rusko)
3.10.2020

Nejlepší pálkař

Cenu pro nejlepšího pálkaře získal Marek Chlup z české reprezentace

pasy