× Turnaj pasy Návštěvníci Organizace Historie Multimedia Kontakty
Švýcarsko: "PBT nám ukáže, jak jsme na tom!"
01.09.2020 | ČBA | Rozhovory

Švýcarsko: "PBT nám ukáže, jak jsme na tom!"

Švýcarský národní tým čeká premiéra na turnaji a proto jsme se zeptali na několik otázek nejen o Pražském baseballovém týdnu hlavního coache Christophera Byrnese.

Kdy jste po prvé slyšeli o PBT?

Pražský baseballový týden je dobře známý a pravděpodobně taky největší soutěžní turnaj v Evropě. Sledujeme ho mnoho let, hodně našich amerických hráčů na něm hrálo, a mluví o této zkušenosti velmi pozitivně.

Proč jste se rozhodli tento rok zúčastnit?

Věříme, že máme dost talentovaný tým mladých hráčů a také těch zkušených. Hledali jsme nějaký top turnaj, kde bychom si mohli porovnat s ostatními naše zlepšení a mohli hrát zápasy se soupeři na úrovni skupiny A Mistrovství Evropy.

Máte v týmu jen švýcarské hráče?

Tým, který přijede na PBT, se skládá jen ze švýcarských hráčů.

Jaký je váš cíl na PBT?

Hrát konkurenceschopný baseball, porovnat si naše talentované hráče s ostatními a zjistit, které dovednosti ještě musíme zlepšit, abychom mohli konečně hrát v A skupině ME. PBT nám může ukázat, jak jsme na tom, a na čem musíme pracovat v roce 2021.

Jakou máte základnu a kolik máte týmů v nejvyšší soutěži?

Ve Švýcarsku máme v nejvyšší soutěži šest týmů, které hrají 20 zápasů v základní části a pak play off o postup do evropské kvalifikace.

Jak je populární baseball v zemi, která je známá spíše lyžováním?

Jako v mnoha jiných evropských zemích, i tady bojuje baseball s populárnějšími sporty jako je fotbal, florbal a lední hokej. Máme více než 20 baseballových / softballových klubů a naše federace bude slavit 40. výročí. Bojujeme s rozvojem, protože je hodně těžké přivést do Švýcarska kvalitní trenéry, kteří by tady žili celý rok a rozvíjeli naše talenty. Máme dva švýcarské trenéry, kteří si prošli vzděláním na vysoké úrovni a vytvořili klíčové kontakty s trenéry a hráči z MLB. Oba jsou členové ABCA (Americká baseballová trenérská asociace). Tady jde vidět posun k lepšímu. Využíváme dostupné technologie, jako např. Rapsodo a máme už čtyři mladé nadhazovače, kteří hází vysoko přes 80 mil za hodinu.

Co víte o českém baseballu?

Český baseball má jeden z nejlepších baseballových programů v Evropě. Víme, že jste hráli kvalifikaci WBC, máte dvě akademie, které rozvíjí talenty a vychovali jste několik hráčů Minor League a potenciálního hráče MLB Martina Červenku. Hodně vašich mladých hráčů hraje denně na univerzitách v USA, vyhráli jste ME do 23 let v roce 2019, skončili jste třetí na olympijské kvalifikaci, měli jste v reprezentaci Erica Sogarda, hráče se zkušenostmi z MLB a bývalý nadhazovač MLB Mike Griffin působí u národního týmu a pomáhá nadhazovačům.


Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí na turnaji!

Krátce

9.9.2020

Rozpis turnaje

Rozpis turnaje bude zveřejněn po 16.9.2020

pasy