Historie1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
(nahoru)

2015 – 2017 vítězství pro domácí barvy


Ve všech třech ročnících turnaje se na nejvyšší příčce objevil celek z České republiky. Jednou to byla reprezentace ČR, jednou výběr českých hráček pod názvem 7Days Heartbreakers a jednou ČR U16. Zdatnými soupeři jim vždy byly týmy z USA, dále Rakousko, Polsko, Německo a také klubové týmy z ČR, Německa a Polska. Ze zahraničních celků skončilo nejlépe Německo, když se ženy v roce 2016 probojovaly až do finále a získaly druhou příčku. Američanky byly dvakrát třetí, v roce 2015 to byly AIST, v následujícím roce USA Athletes.


(nahoru)

2013 – 2014 období návratu České reprezentace


V roce 2013 se na turnaj vrací česká seniorská reprezentace a bylo otázkou, jakým způsobem se vyrovná s americkým stylem. AIST opět přivezli dva silné výběry, se kterými se naše reprezentace postupně vyrovnala. Ve skupině sice jednou s AIST zaváhala, ale poté nejdříve v semifinále vyřadila jeden výběr AIST, aby druhému výběru ve finále porážku ze základní části oplatila a po výhře 8:3 znovu vrátila titul do Čech. Po 15ti letech zopakovala česká reprezentace titul z premiérového PSW v roce 1998. České reprezentace dominovala na PSW i v roce 2014, kdy nezaváhala ani jednou a ve finále rozstřílela AIST 15:5. Připsala si tak nejvyšší vítězství ve finále PSW v celé historii. V tomto roce se na turnaji představil poprvé chorvatský reprezentační tým a zaokrouhlil počet zemí, které se turnaje PSW zúčastnili s reprezentačním týmem na deset.


(nahoru)

2007 – 2012 období rozšíření počtu zemí


Následující etapa je ve znamení rozšiřování počtu účastníků a počtu zemí a kontinentů, které se na turnaji představily. Hned v roce 2007 přivítal Pražský softballový týden ruského mistra tým Carrousel, jenž je vlastně ruskou reprezentací a také se poprvé na turnaji představil polský tým. Ruský mistr se na turnaji představil v dobrém světle a doputoval do finále, kde se o turnajový primát střetl s pořádajícím týmem Krč Altron. Toto finále se však za stavu 2:0 pro Carrousel nedohrálo kvůli vážnému zranění hráček Krče. Zajímavý byl rok 2009, který se sice potýkal s malým počtem zemí (bez účasti amerických výběrů), zato se poprvé na turnaji představily reprezentace Švédska a také exotické Argentiny. Turnaj skrápěl déšť, ale nakonec byl ve znamení nádherného dvojboje domácích Eagles s Argentinou, který se odehrál během jednoho dne. Nejdříve v posledním zápase ve skupině přehrály Eagles Argentinu 3:2, když všechny body padly až v 9. směně. Ve finále, které mělo stejné složení, pak Eagles zvítězily 6:2 a poprvé triumfovaly na PSW.

V roce 2010 se na PSW vrátil po pěti letech aktuálně nejsilnější evropský klub Dornbirn Sharx v čele s excelentní nadhazovačkou Danielle Spaulding. Ve finále nakonec rakouský mistr a vítěz PMEZ přehrál českou reprezentaci do 22ti let 4:1 a turnajový primát zavítal poprvé do Rakouska. V roce 2010 se také na turnaji představil druhý tým Ruska Moscovia. Ročník 2011 přivábil na turnaj podruhé tým Argenitiny a na turnaji se poprvé představil tým z Asie – reprezentace Indonésie. Oba tyto týmy z daleka vedli trenéři, kteří působili u českých reprezentačních týmů – Argentinu vedl Guillermo Spotorno, Indonésii pak Kevin Henderson. Finále turnaje pak bylo skvělou ukázkou světového softballu. Proti sobě nastoupili ofenzívní americký AIST a velmi dobře organizovaná a strategicky vedená Argentina. Ta se nakonec při svém druhém představení v Praze dočkala a po vítězství 2:1 si domů odvezla vítězný pohár. V roce 2012 se poprvé turnaje zúčastnilo 10 týmů a zahraniční týmy přijely ve velmi silném obsazení. O tom svědčí nejhorší umístění českého týmu. Reprezentace juniorek obsadila až 6. místo, a to nechala za sebou i seniorské reprezentace Rakouska či Švédska. Semifinále bylo doménou Američanek – postoupily 2 týmy AIST, USAAthletes a nováček na turnaji německý Haar Disciples, jenž se opíral o řadu amerických hráček. Nakonec bylo finále podobně jako v roce 2004 záležitostí týmů AIST.


(nahoru)

2003 – 2006 období souboje amerických výběrů s českými kluby


Další etapa vývoje Pražského softballového týdne byla ve znamení soubojů o prvenství mezi českými kluby a americkými výběry. V roce 2003 se na scéně vedle tradičního účastníka USAthletes objevil další americký výběr AIST, který v dalším vývoji PSW sehrál významnou úlohu. České kluby a výběry měly tak více příležitostí ke konfrontaci s americkým pojetím a tak se toto období neslo v duchu konfrontace českého a amerického softballu. Hned ve svém úvodním vystoupení na české půdě se AIST představilo v silném světle, když bez porážky dokráčelo až do finále. Zde se však muselo sklonit před výborně hrajícím Joudrs, které si po vítězství 5:4 připsaly první turnajové vítězství a první bod v minisouboji pro české barvy. Velký souboj mezi českými a americkými týmy se odehrál i v roce 2004, kdy české barvy hájila reprezentace a pořádající Krč, americké barvy pak tradičně USAAthletes a AIST. Česká reprezentace s přehledem vyhrála základní část a tak se souboj odehrával již v semifinále. Zde však oba české týmy těsně padly a tak finále turnaje bylo čistě americkou záležitostí. V roce 2005 se paleta týmů rozšířila na osm a poprvé se turnaje zúčastnil rakouský mistr Dornbirn Sharx. Nicméně do finále po roční pauze doputovaly Joudrs, které opět přehrály tentokrát USAAthletes nejtěsnějším rozdílem 3:2. Rok 2006 přinesl nejen poprvé účast německého výběru, ale také první turnaj bez finále. Důvodem bylo deštivé počasí, které výrazně ovlivnilo celý turnaj. Nakonec so dohrála jen základní část, kdy na prvních dvou místech skončili shodně Czech Stars a USAAthletes. Vzájemný zápas ve skupině vyšel lépe USAAthletes a tak si odvezli vítěznou trofej za moře. Čtyřletý minisouboj mezi americkými výběry a českými kluby a výběry tak skončil nerozhodně 2:2.


(nahoru)

1998 – 2002 období hledání tvaru


Úvodní ročník Pražského softballového týdne sahá do roku 1998. Vedení ČSA hledalo náhradu za upadající ženský Turnaj 17. listopadu a chtělo zároveň zorganizovat mezinárodní turnaj pro muže. Základním cílem bylo pořádat v Praze mezinárodní turnaj, jenž bude sloužit jako příprava pro reprezentační týmy a zároveň jako dobrá prezentace kvalitního softballu. Na počátku července roku 1998 do Prahy dorazil autobus dánských reprezentantů a reprezentantek na Pražský softballový týden. Pět mužských týmů hrálo svůj turnaj na umělé trávě na Čechii, ženy pak zavítaly do Krče. V ženské části dominovaly naše reprezentantky, když jim zdatně sekundoval Prague Stars posílený o 3 argentinské hráčky působící v české lize. Stejný formát měl turnaj i v roce následujícím, ale celý se hrál na Krči. Vzhledem k nabitému létu a vzhledem k dohodám se zahraničními kluby se přesunul termín do poloviny května. Nicméně dohody nakonec vzaly za své a tak se turnaj hrál s výjimkou Slovenska pouze za účasti české špičky. Zájem o mužský turnaj byl však malý a tak se v dalších letech rozvíjel jen ženský turnaj. Na turnaj však dorazil René Sterkenburg, jenž pískal na OH v Atlantě. Od třetího ročníku se Pražský softballový týden stal součástí Pražského baseballového týdne a hrál se jen v ženské části.

V roce 2000 se na turnaji představil poprvé tým z amerického kontinentu a hned svůj úvodní start proměnil ve vítězství. Pro americké týmy to byla skvělá příležitost, neboť v jednom termínu mohli přivézt do Prahy jak baseballisty, tak softbalistky. V průběhu tohoto ročníku v Krči proběhl i softballový zápas pro vozíčkáře. Při čtvrtém ročníku se počet týmů rozrostl na 6 a opět triumfoval americký výběr. Tentokrát mu však ve finále zdatně vzorovaly české juniorky, které ve finále podlehly jen těsně 1:2. První vítězství v historii PSW také zaznamenal výběr Slovenska a skončil na 5. místě. Pátý ročník přinesl po dvou triumfech Američanek opět vítězství českého klubu.

Krátce

pasy